miercuri, 25 august 2010

Liga Campionilor: Partizan, calificare dramatică în grupe

Ieri s-au disputat primele meciuri din manşa secundă a play-off-ul Ligii Campionilor la fotbal. Echipele calificate în grupe sunt Werder Bremen, Partizan Belgrad, Sporting Braga, Hapoel Tel Aviv şi FC Basel. Astăzi se mai joacă alte cinci partide.
Fotbalistii de la FC Sevilla s-au bucurat pentru cele 3 goluri înscrise în poarta portughezilor de la Braga, dar nu au mers mai departe în UEFA Champions League

Pe "Stade Constant Vanden Stock" din Bruxelles, Partizan Belgrad a reuşit o calificare dramatică, după ce a învins Anderlecht la penaltyuri. După 120 de minute de joc, scorul era 2-2, acelaşi cu cel înregistrat în urmă cu o săptămână la Belgrad.

Meci de infarct la Bruxelles

Seria penaltyurilor de departajare a fost şi ea una de infarct. Oaspeţii au ratat două lovituri, în timp ce gazdele au irosit trei!

Au marcat: Guillaume Gillet, Jonathan Legear (Anderlecht) / Cléo, Radosav Petrovic şi Vojislav Stankovic (Partizan)
Au ratat: Matias Suarez, Lucas Biglia şi Mbark Boussoufa (Anderlecht) / Mladen Krstajic şi Aleksandar Davidov (Partizan)

Calificare spectaculoasă şi pentru portughezii de la Sporting Braga.

Învingători în primul meci, din Portugalia, scor 1-0, Braga a învins Sevilla chiar şi în Andaluzia, pe "Estadio Ramón Sánchez Pizjuan", scor 4-3.

Suspans maxim la Sampdoria - Werder

Prelungiri, dar fără penaltyuri şi la Sampdoria - Werder. După 90 de minute, scorul era 3-1 pentru italieni, acelaşi cu cel înregistrat la Bremen.

În minutul 90+3, scorul era de 3-0, iar Sampdoria era calificată! Suedezul Markus Rosenberg a trimis meciul în prelungiri, acolo unde Claudio Pizarro a marcat golul calificării, minutul 100.

În grupele UEFA Champions League merg şi israelienii de la Hapoel Tel Aviv.

Iată rezultatele înregsitrate aseară:

Sampdoria - Werder Bremen 3-2 (2-0, 3-1) după prelungiri (în tur 1-3)

Au marcat: Pazzini (8 şi 13), Cassano (85) / Roseberg (90+3), Pizarro (100)

Anderlecht - Partizan Belgrad 2-2 (0-1, 2-2) 2-3p după executarea penaltyurilor de departajare (în tur 2-2)

Au marcat: Lukaku (64), Gillet (71) / Cleo (15 şi 53)

Sevilla FC - Sporting Braga 3-4 (0-1) (în tur 0-1)

Au marcat: Luis Fabiano (60), Navas (84), Kanoute (90+1) / Matheus (31), Lima (58, 85 şi 90)

Hapoel Tel Aviv - Red Bull Salzburg 1-1 (în tur 3-2)

Au marcat: Zahavi (90) / Douglas (42 - autogol)

Sheriff Tiraspol - FC Basel 0-3 (0-0) (în tur 0-1)

Au marcat: Streller (74), Frei (80 şi 87)